Nasza historia

Międzynarodowa Akademia Refleksologii i Terapii Meridianowej powstała w 1983 r. w Johannesburgu. Jej założycielka – Inge Dougans, urodziła się i zdobyła wykształcenie w Danii. Jej kariera zawodowa w dziedzinie refleksologii rozpoczęła się w kwietniu 1981 r. w Kopenhadze, gdy uzyskała dyplom zawodowego refleksologa. Tego samego roku Dougans wyemigrowała do Republiki Południowej Afryki. Tam otworzyła prywatną klinikę refleksoterapii stóp. W roku 1983 rozpoczęła prowadzenie kursów z zakresu refleksologii, co dało podwaliny do powstania pierwszej na świecie szkoły refleksologii uwzględniającej chińską teorię meridianów.

Kim jesteśmy?

Pionierskie podejście w łączeniu „poglądów Zachodu” oraz dalekowschodniej teorii meridianów i Pięciu Elementów spowodowało, że szkoła zdobyła sobie wysoką międzynarodową reputację. Szkoła specjalizuje się w kursach refleksologii (reflektorycznego masażu stóp), wykorzystując filozofię medycyny chińskiej. Takie podejście programowe oraz rozkwit refleksoterapii na świecie i ogromne zainteresowanie ludzi metodami terapii komplementarnej przyciąga do szkoły wielu chętnych – przyszłych refleksologów.
Akademia Refleksologii w Johanesburgu jest prywatną placówką oświatową ze statusem wyższej szkoły zawodowej, w której studenci objęci są 2-letnim programem nauczania. Szkoła posiada 5 oddziałów w RPA oraz swoje filie na świecie.
Funkcję dyrektora generalnego placówki od jej początku pełni Inge Dougans. Dyrektorzy oddziałów IARAMT i ich wykładowcy są wysoko wykwalifikowanymi i doświadczonymi terapeutami. Prowadzą oni profesjonalne kursy o standardzie międzynarodowym. Oddział Główny IARAMT w RPA posiada akredytacje Ministerstwa Edukacji, Ministerstwa ZdrowiaTowarzystwa Refleksologii Republiki Południowej Afryki (The South African Reflexology Society) i honorowana jest przez The South African Quality Authority (SAQA).
Polski Odział szkoły należy do czołówki spośród wszystkich międzynarodowych ośrodków IARAMT (wg Rady Szkoleniowej Akademii w Johanesburgu).

Początki

Inge Dougans, refleksolog, autorka licznych książek i światowej sławy wykładowca jest zapraszana do prowadzenia wykładów w Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii i Afryce. W 1991 roku była honorowym prelegentem II Kongresu Międzynarodowej Rady Refleksologów w Virginia Beach (USA). W 1993 roku została zaproszona do poprowadzenia wykładu na jubileuszowej uroczystości 10-lecia Holenderskiego Towarzystwa Refleksologii. Prowadziła cykle wykładów w Towarzystwie Refleksologii Wielkiej Brytanii. Była mówcą podczas III Światowego Kongresu Akupunktury i Medycyny Naturalnej w Kanadzie. W 1994 roku wystąpiła na Narodowym Kongresie Refleksologów w Australii i w Nowej Zelandii. Prowadziła wykłady na IV Europejskiej Konferencji Refleksologii w Danii w 2000 roku.

Inge Dougans dziewięciokrotnie gościła w Polsce. Po raz pierwszy w 2000 r. wspomagając otwarcie naszej szkoły w Warszawie. Następnie w 2003 r. prezentowała System Refleksoterapeutyczny „Vacuflex” na Międzynarodowych Targach Sprzętu Rehabilitacyjnego w Łodzi oraz prowadziła wykłady dla polskich refleksologów w Warszawie. Trzy lata później (2006 r.) przybyła do Warszawy w związku z wydaniem w języku polskim swojej najnowszej książki pt. „Refleksologia – 5 elementów i 12 meridianów”. W październiku 2008 odbyło się w nowej siedzibie Akademiii Refleksologii szkolenie doszkalające dla praktykujących refleksologów – „Zastosowanie wiedzy o meridianach i 5 elementach w praktyce refleksologicznej”. W 2011 poprowadziła dwa seminaria na temat niepłodności i systemu Vacuflex. W lutym 2012 r. z okazji 10-lecia istnienia oddziału IARAMT w Polsce odbył się I Ogólnopolski Kongres Refleksologiczny, podczas którego Inge Dougans poprowadziła wykład na temat: „Nowotwory u kobiet – rak piersi, jajnika i macicy i ich związek z meridianami”. W 2014 r. Inge Dougans podzieliła się swoją wiedzą na temat „Wpływu faz księżyca na organizm ludzki”. W tym samym roku przybyła do Polski, aby rozpocząć cykl warsztatów „W centrum uwagi”. Pierwsze warsztaty dotyczyły układu oddechowego. W 2015 r. Inge Dougans przybyła kolejny raz do Polski, aby poprowadzić kolejne warsztaty z cyklu „W centrum uwagi”, tym razem Inge Dougans poprowadziła warsztaty „W centrum uwagi – jelito grube”. Warsztaty te okazały się bardzo wartościowe, w związku z czym nasza społeczność refleksologów czeka już na kolejną wizytę naszej „mistrzyni refleksologii” w Polsce. Mamy nadzieję, że wkrótce znowu zagości w murach Akademii przekazując nam swoją wiedzę i doświadczenie.

Inge Dougans do dziś kontynuuje nauczanie refleksologii na całym świecie według swojej unikatowej metody. Obecnie The International Academy of Reflexology and Meridian Therapy (IARAMT) jest rozpoznawalna na całym świecie.