Produkty

Rozwój technologiczny znalazł zastosowanie w wielu dziedzinach współczesnej medycyny. Fakt ten możemy również odnotować w rozwoju refleksologii. Przykładem jest nowatorski system refleksoterapii o nazwie „Vacuflex”. Wykorzystuje on zdobycze techniki, nie tracąc przy tym więzi z pacjentem, fundamentalnego elementu każdego rodzaju terapii. System ten zwiększa możliwości samoleczenia organizmu przez kombinację w ramach jednego zabiegu dwóch niezwykle skutecznych terapii naturalnych – refleksoterapii stóp i akupunktury. Pierwowzór systemu Vacuflex został wynaleziony w Danii na początku lat 60-tych. Potem został rozwinięty i udoskonalony przez Inge Dougans.
Celem zabiegu z użyciem urządzenia Vacuflex jest przywrócenie równowagi fizjologicznej organizmu poprzez wzmożenie naturalnych mechanizmów detoksykacji (odtruwania). W efekcie zabieg pozwala terapeucie na szybkie zdiagnozowanie zablokowań receptorów stóp i meridianów, a pacjentowi na szybkie i skuteczne leczenie.   Zabieg w systemie Vacuflex składa się z dwóch części: podciśnieniowej terapii za pomocą specjalnych butów oraz bańkoterapii za pomocą silikonowych przyssawek umieszczanych na akupunktach kończyn górnych i dolnych. Na stopy zakładane są specjalnie skonstruowane filcowe buty z higienicznym wkładem. Dozują one stałe i precyzyjnie kontrolowane ciśnienie wokół stóp. Taki sposób oddziaływania jest szczególnie dobrze akceptowany przez osoby mające niski próg bólowy lub bardzo czułe na ucisk na receptory stóp, związane z zaburzeniami organizmu. Podczas zabiegu pacjent może odczuwać silny ucisk lub kłucie niektórych receptorów, w przeciwieństwie do ostrego bólu tych miejsc podczas zabiegu manualnego. Uczucie w butach jest takie, jakby ktoś ściskał nasze stopy. Ten etap zabiegu trwa tylko 5 minut. Zabieg ręczny koncentruje się na określonych receptorach stóp w krótkim czasie. Może też powodować kurcze mięśni podczas ich stymulacji. Zabieg Vacuflex jest zarówno wygodny i relaksujący, ponieważ przez cały czas jego trwania stymulowany jest splot słoneczny. Nie dochodzi do bolesnych skurczów mięśni. Dlatego też jest to szczególnie wartościowy zabieg dla dzieci i osób starszych.
Ciśnienie wywierane na stopy odruchowo oddziaływuje na narządy wewnętrzne i przynosi odprężenie. Naczynia krwionośne rozszerzają się, poprawia się ukrwienie tkanek, a co za tym idzie następuje optymalne zaopatrzenie komórek w tlen i substancje odżywcze. Organizm ma ułatwione zadanie usuwania toksyn i metabolitów.
Godną uwagi cechą urządzenia jest powstawanie barwnych zmian na stopach, które utrzymują się przez około 15-30 sekund po zdjęciu butów. Powodem tego jest ciśnienie działające na zablokowane receptory. Efekt ten wykorzystywany jest przez refleksologa do odczytania i interpretacji zmian na stopach. W zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania choroby pojawić się może kolor niebieski, czerwony, żółty i biały. Ich rozkład zmienia się z zabiegu na zabieg, wraz z postępami terapii.
Druga część zabiegu polega na stymulacji punktów akupunktury leżących wzdłuż meridianów na kończynach górnych i dolnych. W tym celu używa się silikonowych nakładek, obsługiwanych przez to samo urządzenie próżniowe co buty. Główny cel tego etapu zabiegu polega na uaktywnieniu energii w meridianach, a przez to podniesienie poziomu witalności pacjenta.
Długi okres stosowania systemu Vacuflex oraz jego efekty pokazują, że jest on bardzo skuteczną formą terapii. Przynosi ulgę w wielu schorzeniach, między innymi takich jak: choroby kręgosłupa i stawów obwodowych, urazy sportowe, migreny, nadciśnienie i niedociśnienie tętnicze, udary mózgu, niedowłady, choroby układu pokarmowego, stany permanentnego zmęczenia, stresy, depresje, bezsenność, nadpobudliwość u dzieci, alergie, łuszczyca, astma, infekcje, uzależnienia, zaburzenia menstruacyjne, spadek potencji, bezpłodność.
Zabiegi w systemie Vacuflex powinny być wykonywane conajmniej raz w tygodniu. W urazach (skręceniach) stawu skokowego częstotliwość wykonywania zabiegów to raz, a nawet dwa razy dziennie przez okres 3 – 7 dni. Jest to terapia łagodna i przyjemna dla pacjenta. Przynosi często zaskakująco dobre efekty, szczególnie u osób wrażliwych na tego rodzaju bodźce lecznicze

strona w przebudowie

Literatura

W 1990 roku Inge Dougans rozpoczęła pisanie książek z dziedziny refleksologii, które stawały się znanymi i cenionymi pozycjami na rynku międzynarodowym.
W 1991 roku ukazała się „Refleksologia – masaż stóp dla zdrowia”, a rok później innowacyjna i pionierska praca pod tytułem „Sztuka Refleksologii”. Kolejną pozycją autorki była „Refleksologia – wprowadzenie do praktyki”. Książki wydało prestiżowe wydawnictwo brytyjskie „Element Books”. Pozycje przetłumaczono na język niemiecki, francuski, hiszpański, włoski, portugalski, duński, holenderski, szwedzki i czeski. W 1996 roku autorka wydała w Wielkiej Brytanii kolejną książkę pt. „Ilustrowany przewodnik refleksologii”. Pozycja ta została wydana również w języku polskim przez wydawnictwo „Pascal”. Jest to pięknie ilustrowany, kolorowy podręcznik na temat refleksologii z punktu widzenia medycyny chińskiej.
W maju 2006 r. ukazało się polskie wydanie najnowszej książki Inge Dougans pt. „Refleksologia – nowe podejście: 5 elementów i 12 meridianów”. Książka ta jest w sprzedaży w szkole.
Autorka rozpoczęła już pisanie kolejnej publikacji – tym razem na temat dietetyki chińskiej, jej powiązaniu z refleksologią oraz znaczeniu w profilaktyce i leczeniu.
Poniżej przedstawiamy „krajowe” wydania poszczególnych pozycji autorstwa Inge Dougans:

Stoły do masażu i refleksoterapii

  • Chcesz profesjonalnie wyposażyć gabinet terapeutyczny?
  • Poszukujesz wysokiej jakości stołu i akcesoriów do masażu?
  • Jeśli tak, to mamy dla Ciebie dobrą ofertę!
10% rabat na zakupy w firmie HABYS
dla naszych słuchaczy i absolwentów!
Tylko na hasło: Międzynarodowa Akademia Refleksologii w Warszawie
Aby skorzystać z oferty skontaktuj się bezpośrednio z producentem sprzętu do masażu:
tel. 013 4462788 lub e-mail biuro@habys.pl,
lub opiekunem IARAMT Poland ze strony Habys:
Tomasz Olbrot, tel. +48601442999
podaj informacje, że jesteś naszym kursantem i ustal dalsze szczegóły.
Ofertę firmy Habys możesz obejrzeć na www.habys.pl
Pacjent: mężczyzna – 43 lata
Objawy główne:
bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa i rwa kulszowa.
Objawy pozostałe:
sztywność i ból m. czworobocznego i prostownika grzbietu, dokuczliwe kurcze żołądka po jedzeniu, krótkotrwała pamięć, bóle głowy, niski poziom energii (szczególnie po godzinie 16), wycieki z ucha, obrzęk węzłów za uszami, osłabienie wzroku (nosi szkła).
Wypadek samochodowy – usunięto śledzionę, operowano pęcherz moczowy, przeponę, przebicie płuca, złamanie miednicy, drobne złamania innych kości, niewydolność krążenia, głównie w prawej nodze (od wypadku), napady depresji.
Dieta:
śniadanie – nie jada
lunch – kanapki, hamburger lub ciastko
obiad – mięso, ziemniaki, sałatka warzywna
płyny/dziennie – 10 filiżanek kawy, 1 piwo, napoje energetyczne
Zmiany na stopach:
A) ostra krawędź na małym palcu (meridian pęcherza
    moczowego)
B) dośrodkowe zgięcie 4 palca (meridian pęcherzyka
    żółciowego)
C) 2 palec lewej stopy młoteczkowaty (meridian
    żołądka)
D) głęboka bruzda w strefie układu pokarmowego
    (meridian żołądka)
E) narośl na kostce zewnętrznej (meridian pęcherza
    moczowego) – niewidoczne na rysunku
F) ostroga piętowa (meridian pęcherza moczowego)
G) obrzmienie w strefie biodra (meridian pęcherzyka
    żółciowego) – niewidoczne na rysunku
H) pęknięcia drobnych naczyń krwionośnych (meridian
    nerki) – niewidoczne na rysunku
Meridian Pęcherza Moczowego:
Zmiany na stopach i objawy pacjenta wskazują na poważne zablokowania w meridianach żołądka i pęcherzyka żółciowego, ale w szczególności w meridianie pęcherza moczowego. Rwa kulszowa świadczy o braku równowagi w tym meridianie, obok pozostałych objawów, takich jak: bóle głowy, ból i osłabienie krążenia w prawej nodze, niski poziom energii po godzinie 16 (w biologicznym „zegarze chińskim” czas od godziny 15 do 17 odpowiada aktywności energetycznej meridiana pęcherza moczowego). W dodatku meridian żołądka przebiega przez pęcherzyk żółciowy i wątrobę, i dlatego wywiera wpływ na trawienie. Ból żołądka po jedzeniu wskazuje także na osłabienie meridiana żołądka.

Celem refleksologii uwzględniającej znajomość meridianów jest przywrócenie zaburzonej równowagi organizmu. Najpierw dokonujemy analizy meridianów i wrażliwych stref na stopach, co pozwala terapeucie określić szczegółowe i odpowiednie zalecenia dotyczące zmian w diecie i stylu życia pacjenta. Następnie wykonujemy serię zabiegową składającą się średnio z 10 zabiegów wykonywanych 2 razy w tygodniu. Skutkiem tych zmian jest zapoczątkowanie procesu zdrowienia, czyli usunięcie przyczyn choroby, a co za tym idzie także jej objawów.
Reakcje w procesie terapii:
Podczas pierwszego zabiegu pacjent odczuwał wrażliwość stóp na receptorach uszu, karku, wątroby, prostaty, kręgosłupa lędźwiowego i krzyżowego. Podczas stymulacji bolesnych receptorów kolana, pacjent odczuwał ucisk w dole podkolanowym. Po zabiegu pacjent czuł też „szpilki” i mrowienie w prawej stopie.
Po drugim zabiegu pacjent nie odczuwał już bólów głowy, ale skarżył się na wzmożony ból krzyża. Promieniujący ból wzdłuż nerwu kulszowego zmniejszył się, ale po 2 dniach pojawił się znowu.
Po dziewiątym zabiegu objawy rwy kulszowej i bóle kręgosłupa ustąpiły. Poprawiła się sylwetka i swoboda ruchów chorego. Nastąpiła też poprawa krążenia w kończynie dolnej, a bóle stopy zniknęły. Dodatkową zmianą, której mężczyzna się nie spodziewał, był znaczny wzrost odczuwanej energii.